[predchádzajúci] [zoznam] [nasledujúci]

Fridrich Zavarský
Matematik, fyzik a pedagóg.

* 17.7.1912, Šúrovce, okr. Trnava
† 24.12.1976, Lenzing (Rakúsko)


     Narodil sa 17. júla 1912 v Šúrovciach, okr. Trnava. V r. 1932–1937 študoval na UK v Prahe. Získal aprobáciu pre vyučovanie matematiky a fyziky. V septembri 1938 nastúpil na Rím. kat. mužský učiteľský ústav v Bánovciach nad Bebravou. Vyučoval matematiku, fyziku a chémiu. Prispieval do odborných matematických časopisov, poučno-vedecké články uverejňoval v časopise Plameň a v iných periodikách, bol pravidelným recenzentom časopisu Filozofický zborník. So študentmi naštudoval operetu Novoveskí študentiAmor šarapatí i viaceré príležitostné scénky.
      Profesor Zavarský bol telom i dušou matematikom, hlboko pohrúženým do svojho odboru. Mnohokrát pri výklade matematických poučiek ani nevnímal okolie. Tak sa stávalo, že časť študentov nestačila vnímať jeho postupy a upadala do letargie. Tým sa utvárala jednak skupina matematikov a na druhej strane skupina tých, čo viac alebo menej „tápali“. Profesor Zavarský bol viac teoretikom ako praktikom, predurčený prednášať matematiku na vyššej úrovni, ako boli učiteľské ústavy.
      V Bánovciach pôsobil do roku 1945, keď sa s rodinou odsťahoval do Rakúska. V Rakúsku pracoval ako hlavný matematik a fyzik závodu Zellwole v Lenzingu. Niekoľko rokov prednášal aj v Národnej univerzite v Lenzingu. Pre každý kurz matematiky, fyziky alebo štatistiky pripravoval skriptá v rozsahu 50 strán.
     Zomrel 24. decembra 1976 v Lenzingu (Rakúsko).


[predchádzajúci] [zoznam] [nasledujúci]